Załóż bloga Zaloguj sięSzał Zakupów

Bezpieczeństwo na aukcjach internetowych

monikaw | 11 Grudzień, 2014 07:24

alt 

Myślę, że większości z nas zdarza się robić zakupy na aukcjach internetowych. Najpopularniejsze z nich to Ebay, Allegro i Świstak. Kupowanie i sprzedawanie towarów za pośrednictwem Internetu jest prostsze, szybsze i równie bezpieczne jak tradycyjne zakupy – z zastrzeżeniem, że przestrzegasz pewnych reguł bezpieczeństwa.

Przy zawieraniu transakcji internetowych trzeba mieć świadomość ewentualnego oszustwa, np. przez otrzymanie innego niż zamówiony towar. Istnieje również inne zagrożenie – kupiony towar może być kradziony lub podrobiony. W takich sytuacjach kupujący zapomina o tym, że poprzez zakup towaru nielegalnego pochodzenia, bierze współudział w przestępstwie.

alt

Przed najechaniem kursorem na przycisk „kup”, każdorazowo należy sprawdzić sprzedawcę. Zazwyczaj dzielą się oni na dwie kategorie: osoby prywatne i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Drugą grupę można poznać po powtarzających się aukcjach tych samych produktów. Każdy kupujący i sprzedający ma swoje własne konto, na którym są dodawane komentarze. Na podstawie liczby komentarzy pozytywnych i negatywnych można łatwo sprawdzić, czy to solidny i uczciwy sprzedawca. Im więcej komentarzy pozytywnych, tym większe prawdopodobieństwo dobrego zakupu. Poza tym, na podstawie komentarzy można wyłapać słabe i mocne strony użytkownika.

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwracać uwagę jest opis aukcji, który należy przeczytać dokładnie, a nie sugerować się zdjęciami ściągniętymi ze strony producenta. W opisie może się okazać, że produkt jest sprzedawany bez wszystkiego, co może pojawić się na zdjęciach. Ważne są też koszty dostawy i warunki odbioru.

 

RANKING STRON. Darmowa reklama w internecie. Darmowe statystyki TOPLISTA. Najlepsza toplista. Ranking. Fajne forum dyskusyjne - ranking forum. Najlepsze fora.